Ubuntu’da NVIDIA Ekran Kartı Sürücüsü Kurulumu

Okuma Süresi 2 dakika

Merhaba bu yazımızda Ubuntu’da Nvidia ekran kartı sürücüsü nasıl kurulur onu anlatacağız. Her ne kadar Ubuntu’da Nvidia ekran kartı sürücüsü kurmak aslında basit olsa da eğer sisteminizde secure boot aktifse kurulumda bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların yaşanmasının sebebi ise secure boot aktifken Linux çekirdeği imzalanmamış sürücüleri kabul etmiyor. Bu sorunu aşmak için sürücüyü kendimiz imzalamamız gerekiyor. Bu sorunun çözümüne yardımcı olmak için böyle bir makale hazırlama ihtiyacı duyduk. Haydi kuruluma geçelim!

1.İlk olarak uygulama menüsünü açıp “Yazılım ve Güncelleştirmeler” isimli uygulamayı açalım.

2.Daha sonra uygulamanın üstünden “Ek sürücüler” kısmına tıklayın.

"Yazılım ve Güncelleştirmeler" uygulaması.

3.Açılan menüden yanında sahipli yazan sürücülerden en güncelini seçin.

Ek sürücüler ekranı

4.Bunu yaptıktan sonra eğer sisteminizde secure boot aktif değilse kurulum otomatik olarak tamamlanacak ve sürücüler kurulmuş olacak. Eğer secure boot aktifse bundan sonraki adımları da uygulamanız gerekli.

5. Sürücüyü seçtikten bir süre sonra yüklemenin sonlarına doğru önünüze bir şifre belirleme ekranı gelecek. Tavsiyemiz hepsi küçük harfli bir şifre belirlemeniz.

6. Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken mavi bir ekran gelecek. Bu ekran MOK(Machine Owner Key) ekranıdır. Buradan sisteme şifreleme için sistemimizin otomatik olarak hazırladığı anahtarları yükleyeceğiz. Bu ekran gelince herhangi bir tuşa basın. Daha sonra gelen ekrandan “Enroll key” butonuna basın şifrenizi girmenizi isteyecek şifrenizi tuşlayın ve enter tuşuna basın. Daha sonra “Continue to boot” deyip sisteminizi başlatın.

7. Tebrikler kurulum bitti! Artık yüksek güç gerektiren uygulamaları düzgün çalıştırabileceksiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından belirtmeye çekinmeyin.

MOK ekranı hakkında daha fazla bilgi edinmek için: https://wiki.ubuntu.com/UEFI/SecureBoot/DKMS adresini ziyaret edebilirsiniz.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.