Mercedes Markasının Kısa Geçmişi

Okuma Süresi 2 dakika

Günümüzde tüm dünyada bilinen fazlasıyla popüler bazı araba markaları bulunmakta. Peki bu markalardan biri olan Mercedes’in geçmişinde neler yatmakta? Gelin birlikte bu sorunun cevabını verelim.

1) Mercedes

Günümüzde Mercedes dünyada bilinen bir otomobil markası. Fakat her markada olduğu gibi bu marka da başlarda hiç tanınmıyordu. Bu şirket başlangıçta Karl Benz in kurduğu Benz & Cie şirketinin Gottlieb Daimler in şirketi olan Daimler Motoren Gesellschaft şirketi ile 1926 yılında birleşmesi sonucu oluşmuştur. İsimdeki Mercedes bölümüyse Emil Jellinek’ in büyük kızı Mercedes’ten gelmektedir. Mercedes Nice de yapılan bir yarışı kazandığı için Emil Jellinek fabrikayı arayıp 36 tane daha araba yapılmasını ve isimlerinin Mercedes olmasını şart koştu. Bunun üzerine arabaların tamamı satılınca Daimler 1899-1901 yılları arasında tüm otomobillerinin adını Mercedes koyar.

İlk Mercedes

Bu markanın ilk ürettiği araçsa Mercedes Benz Patent Motorwagen dir. Arabanın vaktindeki satış değeri ise 1,000 $ dır. 150 dolar ise arabanın o dönem ki maliyetidir. Arabamız 2019 yılında yaklaşık 4.092 dolara eşdeğerdir. İlk Motorwagen Benz 954 cc tek silindirli bir motor kullanmaktaydı. 0.9 beygirlik bir güce sahip olan bu motor yaklaşık 100 kg ağırlığındadır ( bu bilgiler ilk model için geçerlidir ). Çıkabildiği maximum hız ise saatte 16 km dir. Benz’in karısı Bertha arabayla ilk uzun yol yapan kişi olmuştur. 96 km ye yakın yol yaptığı söylenmektedir.

Tasarım

Aracın tasarımı doğrudan bir çeşit motorlu bisikleti andırmaktadır. Üç tekerleğin üzerinde bir gövde ve onun da üzerinde bir oturak vardır. Aracın arkasında ise açık bir şekilde motoru görüyoruz. Sade fakat yeterince uğraşılmamış gibi gözüken tasarımı ve düşük özellikleriyle unutmamak lazım ki o ilk araba. Eğer bu arabalar başarılı olmamış olsaydı günümüzdeki Mercedes markası da olmayacaktı.

Logo

Logo için uzun süre kafa patlatıldıktan sonra akıla Daimler’in logo olarak bir yıldızı kullandığı geliyor. 1909 yılında da 4 ve bizim alıştığımız 3 uçlu yıldızın patenti alınıyor. 4 uçlu yıldızı göremesekte de bu süreçte günümüzdeki araçların da logosu olan 3 uçlu yıldızı kazanıyoruz. Logo ufak tefek değişikliklere uğrasa da sonunda en makul olanın günümüzdeki hali olduğuna karar veriliyor ve logoyla oynamayı kesiyorlar.

100. yıla şerefe o halde!

Bugün sizlerle Mercedes’in yükselişi, ilk modeli, logosu ve ismi konularını inceledik. Beğendiyseniz, kafanıza takılan bölümler varsa ve yazmamızı istediğiniz bir şey varsa yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın.

Diğer makalemiz olan “Oyun İnceleme | The Witcher 3” makalesine buradan ulaşabilirsiniz. https://shakeandtech.com/oyun-inceleme-the-witcher-3/