Dünyaya Seri Üretimi Getiren Araba Ford Model T

Okuma Süresi 2 dakika
Ford Model T

Ford Model T bilindiği gibi dünyaya seri üretim mantığını ilk aşılayan araba olmuştur. Nasıl mı ? Bunu anlayabilmek için önce döneme ışınlanmalıyız. Serüvenimiz 1900’lü yıllarda geçmekte. 1900’lerde arabaların ne kadar pahalı olduğunu anlayabilmek için satın alan nüfusa, ödenen paralara, kimlerin binebildiğine bakmak yeterlidir. Fakat Henry Ford bizleri araba sektöründe bu günlere getiren o meşhur hamleyi yaparak ilk seri üretim mantıklı araba üretimini gerçekleştirdi. Bu araba bildiğimiz gibi 1908 yılında Ford Model T olarak piyasaya sürüldü.

Ford Model T'nin diğer bir resmi

Görüntüsüyle sade ve şık tasarımını bizlere ” Paranızın değerini bende bulacaksınız. ” diyen bir araba çıkıyor ortaya. Henry Ford bu arabayı yaparken hedeflerini “En iyi malzemeyle, en iyi mühendisleri kullanarak büyük topluluklar için bir araba inşa edeceğim. Aile için yeterince büyük, çıkardığı masraflar için yeterince küçük bir araba olacak. “ şeklinde ifade etmekte. Sadece 850 dolara satışa çıkan bu araba dönem şartlarında bizlere oldukça da iyi özellikler sunuyordu. 20 beygir gücünde, dört silindirli bir motor ile yaklaşık 70 km hıza ulaşabiliyordu. 1 galon benzinle ( 3.7 litreye tekabül ediyor ) 23-35 km yol yapabiliyordu. 600 kg ağırlığında olan bu araba ekstra dayanıklı malzeme olan vanadyum çeliği ilede desteklenmişti.

Ford Model T'den bir kare

Henry Ford başta istediği seri üretim mantığını uygulayamamıştı. Fakat o başarılı araba üreticisi Henry Ford. Tabi ki bir yolunu bulacak. Henry Ford 14 Ocak 1914 tarihinde ilk bantlı fabrika sistemini kurmayı da başardı ve başarı üstüne başarı örneği göstermiş oldu.

Bahsi geçen sistemden görüntü

Bugün sizlerle birlikte tarihe adını altın varaklı boyayla yazdıran araba Ford Model T yi inceledik. Önerilerinizi aşağıya bırakmayı unutmayın. Hoşça kalın !

Diğer yazımıza bakmayı unutmayın: https://shakeandtech.com/ubuntuda-nvidia-ekran-karti-surucusu-kurulumu/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.