Kibrin Oyunu : 1912 Titanic Faciası

Okuma Süresi 2 dakika

Zenginlerin batmaz dediği Titanic 15 Nisan 1912 de suyun dibini boylamıştı. Bu günki konumuz Titanic efsanesinden başkası değil. Hadi başlayalım.

2340 yolcuyu taşıyan bu gemi insanın kibrinin ne kadar anlamsız olduğunu bizlere gösterdi. “BATMAZ !” Demeleri kazayı değiştiremedi sonuçta… White Star Line şirketine ait Olympic sınıfı bu gemi şirketin ceplerine milyonlar olarak yansıyordu. Gemilerine o kadar güveniyorlardı ki yolcu sayısı için yeterli olacak kadar acil durum kayığı bile koymamışlardı. 31 Mart 1909 tarihinde yapımına başlanan gemi 31 Mayıs 1911 tarihinde sulara indirildi. 2 Nisan 1912 yılına kadar yapım sürecine devam edildi.

52.310 ton ağırlığıyla ağır sikletlerden biri. Uzunluğu 269 metre genişliği 28.2 metre ve yüksekliği 53.3 metredir. İrlanda’nın Belfast şehrinde bulunan Harland and Wolff tersanesinde üretildi. Yapımında yaklaşık 11300 kişi çalıştı. 3 adet 4 silindirli 2 zamanlı 3 aşamalı buharlı motoru bulunmaktaydı. 159 kömür fırını ve 29 kazan motorlara gücünü veriyordu. Saatte 43 kilometrelere çıkabilmekteydi. 15 Nisan 1912’de New Foundland’ın güneyinde bir buzdağına çarparak battı. 1513 kişi öldü.

Titanic

Titanic günümüzde de hararetli tartışmalara sebep olabilen bir konudur. Şuanda gidip bir arkadaşınıza ” Bu gemi sence neden battı brom ya? ” derseniz muhabbet başka bir boyuta taşınır. Bu gemi bize fazlasıyla şey öğreten bir örnek oldu. Yakın bir zamanda da Titanic 2 ile ilgili söylentiler etrafı sardı. İncelemenizi öneririm.

Bugün sizlerle Titanic konusunu inceledik. Umarım hoşunuza gitmiştir. Kafanıza takılan soruları ve diğer her türlü sorunuzu yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın.

Diğer makalemiz olan Ülkemizin İlk Tank Denemesi adlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. https://shakeandtech.com/ulkemizin-ilk-tank-denemesi/