Endless Space 2 | Oyun İnceleme

Okuma Süresi 2 dakika
Endless Space 2

Giriş

Endless Space 2 ile ilk kez 2018’de tanıştım. İlk başladığımda her ne kadar oyundaki ayarların, özelliklerin ve menülerin çokluğu gözümü korkutsa da oyuna alıştıktan sonra bırakamaz oldum. Oyun temel olarak tek bir gezegen ile başladığınız uzay imparatorluğunu büyütüp genişletmek üzerine kurulu. Bunu yaparken de kah müttefiklerinizin arkasından iş çevireceksiniz kah bir devlete savaş açıp dev gemi filonuzu üzerine salacaksınız!

Artılar

Endless Space 2 ‘de bir sürü ırk var ve neredeyse hepsi kendine özel ilginç mekanikler ekliyor. Irklar zorluk olarak 3’e ayrılmış ve ekledikleri mekaniklerin fazlalıklarına göre sıralanmışlar. Örneğin oyunun temel mekaniklerini çok değiştiren bir ırksa en yüksek zorlukta listeleniyor.

Endless Space 2’ye başladığınızda önce keşif gemilerinizle etrafı keşfetmeye başlıyorsunuz. Yerleşilebilecek uygun bir yer bulduğunuzdaysa koloni geminizi oraya götürüp yerleşiyorsunuz. Yerleştiğiniz yerleri çeşitli binalar yaparak geliştirip genel olarak Dust(Oyunun para birimi) üretimi, endüstri, bilim gibi alanlarda gelişip diğer imparatorlukların önüne geçmeye çalışıyorsunuz.

Oyunda gemi geliştirme ekranı da hayli detaylı. Gemilerinizi amacına göre özelleştirebiliyorsunuz. Mesela eğer bir yeri işgal edecekseniz yüksek sayıda asker tutacak ve kuşatmaları hızlandıracak şekilde özelleştiriyorsunuz. Ayrıca oyunda gerçekten hoşuma giden bir diğer özellik de gemi savaşlarını canlı olarak izleyebilmeniz. Gerçekten o savaşları izlerken gaza geliyorsunuz. Tabi ki isterseniz izlemeye geçme seçeneğiniz de mevcut.

Eksiler

Bu kadar güzel yönlerinden bahsettik, gelelim oyunun eksilerine. Oyun her ne kadar güncel bilgisayarlarda genel olarak düzgün çalışsa da bazen görece eski bilgisayarlarda çalışırken çözünürlüğü 0x0’a ayarlamak gibi garip sorunlar yaşıyor. Oyunun DLC’leri de güzel olsalar da özellikle oyunun son DLC’si olan Awakening’de oyun ilerlemesini etkileyen ciddi buglar olduğundan bahsediliyor. Bu sorunlar giderilirse genel olarak stabil bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Sonuç ve Değerlendirme

Bence oyunun genel artı ve eksilerine bakılırsa oyun sizi uzun süre eğlendirecek ve eğer arkadaşlarınızla oynarsanız ilginç ve eğlenceli anlara sahip olacağınızı düşünüyorum. Eğer oyuna 10 üzerinden bir puan vermem gerekirse vereceğim puan 8/10 olur. Oyunu satın almak isterseniz https://store.steampowered.com/app/392110/Endless_Space_2/ üzerinden satın alabilirsiniz.

Bir başka makalemiz olan https://shakeandtech.com/focle-wulf-fw-200-condor/ makalesini okumayı unutmayın!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.