Gelecek:Arabalarda Otonom Sürüş

Okuma Süresi 2 dakika

Bildiğimiz gibi yeni arabaların bir çoğunda otonom sürüş desteği de bulunuyor. Bu konunun öncü firmalarından biri de Tesla Motors’ tur. Peki nedir bu?

Otonom sürüş, seviyeye göre farklılık gösterse de temelde aracın kendi kendini sürmesine dayalı bir teknolojidir. Görselde de gösterildiği gibi seviyesine göre bazen kişinin araba sürerken elini direksiyonda bulundurması bile gerekmemektedir. Peki bu seviyeler nelerdir ?

1. Seviye Sürüş Asistanı : En temel tip olan 1. seviyede birçok radar, kamera gibi araçlar olsa da asıl kontrol hala şöfördedir. 1990’ların sonunda Mercedes’in radar sistemini kullanarak hız sabitleme özelliği kullanmasıyla başladı. Honda işi daha da büyüterek bu sisteme şerit takip sistemi de ekledi ve satışa sundu.

2. Seviye Kısmi Otonom : 2. seviye temel olarak daha kapsamlı bilgisayar yazılımlarının 1. seviyenin üzerine koyulmasıyla oluşmaktadır. Araç direksiyonu ve hızı kontrol edebilse de sürücü direksiyona dokunduğu anda kontrolü eline alabilir. Sorumluluk çoğunlukla sürücüdedir.

3. Seviye Koşullu Otonom : Şoför her zaman müdahale etmeye hazır durumda olmalıdır. Araç kendi hızını direksiyonunu neredeyse tam olarak kontrol eder. Çevre faktörlerini sensörleri vb ile kontrol eder.Bu noktada sorumluluk neredeyse yarı yarıya şofördedir. Seviye 3 araçları insan dikkatine ihtiyaç duymadan 60 km/s altında hız yapabiliyorlar. Audi’nin A8 serisi bu özelliğe sahip araçlardan bir tanesi.

Yüksek otonom(temsili)

4. Seviye Yüksek Otonom : Temel olarak araba kendini neredeyse her özelliğiyle kullanabilir bazı karar gerektiren durumlarda da insandan yanıt bekler. Şuanda seri üretimi olmadığı için yasal olarak da bulunmamaktadır.

Tam Otonom

5. Seviye Tam Otonom : 5. seviyedeki bir araç kendini bir insan kadar, belki de çok daha iyi bir biçimde kullanabilir. Araç şerit değiştirme, sinyal verme gibi birçok karar verilmesi gereken durumda yalnız başına karar verebilmektedir. Seri üretimi olmadığı için yasal olarak da bulunmamaktadır.

Bugün sizlerle otonom araç konusunu işledik. Umarım hoşunuza gitmiştir. Otonom araçlarla yada başka konularla ilgili kafanıza takılan soruları yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkürler!

Kenevirden araba isimli makalemize göz atmayı unutmayın! https://shakeandtech.com/kenevirden-araba/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.